Od hoblice do manažerského křesla


Založit prosperující dřevostavbářskou firmu tak říkajíc od stolu nemusí být vždy šťastným řešením. Radek Říha na to šel jinak – aniž by tušil, že se o řadu let později stane jednatelem velké společnosti, se nejprve vyučil truhlářem, několik let sbíral zkušenosti v zahraničí, pak je uplatnil na manažerském postu opět v Čechách, aby se nakonec sám stal majitelem firmy. A ne ledajaké – GOOPAN BUILDING je totiž u nás první společností dodávající dřevostavby na principu franšízy.

goopan

Jak to začalo

Říkám o sobě, že jsem se zrodil k manuální práci, dodnes jsem raději na stavbě než v kanceláři. Vyučil jsem se truhlářem, a i když jsem pak ještě pokračoval v nástavbovém studiu oboru dřevěné konstrukce, bylo to v době, kdy se dnešní dřevostavby teprve rodily a dřevěná konstrukce znamenala pergolu či zahradní domek, maximálně lesní hájenku. Čtyři roky jsem se tak živil, než přišla nabídka pracovat na montážích dřevěných domů pro různé firmy v zahraničí, převážně ve Francii. Tam mě začaly dřevostavby opravdu zajímat, hodně jsem se naučil a brzy se naše montážní parta stala lídrem pro ostatní, měli jsme na starost například projekt sta chat na Korsice. Když jsem se po čtyřech letech musel z rodinných důvodů vrátit do Čech, hledal jsem přirozeně práci podobného druhu. Přišla nabídka od zahraniční firmy, která u nás právě rozjížděla svůj byznys, tak jsem vlastně jen vyměnil zaměstnavatele a pokračoval dál.

Zúročení zkušeností


Dřevostavby mě nadchly natolik, že jsem se rozhodl jednu si postavit i pro sebe, i když pod hlavičkou firmy mého zaměstnavatele. Byla to první difuzně otevřená stavba v jeho portfoliu. Mezitím jsem se dostal na jeden z nejvyšších postů ve firmě a staral jsem se o montáže, projekci, výrobu a údržbu v době, kdy firma zažívala obrovský rozvoj. Na tuto dobu vzpomínám velice rád, ve třech jsme společně s majitelem firmy řídili jednu z největších firem na českém a zahraničním trhu zabývající se dřevostavbami. Za její vrchol považuju vyvinutí projektu sériového domu, který se měl v množství stovek vyrábět pro export do Francie. A v tomto okamžiku jsem se rozhodl vydat vlastní cestou.


 

Jak funguje franšíza?


Základní myšlenkou je nabídnout zákazníkovi, tedy koncovému stavebníkovi, regionálně dostupnou stavební firmu a systémové řešení. Dostupnost v okruhu řekněme 50–60 kilometrů usnadňuje komunikaci, zlepšuje reakční dobu a v konečném důsledku stavbu zlevňuje; výhodou systémového řešení je zase to, že zákazník má jistotu, co a od koho nakupuje. Všechny firmy jsou pod naším dohledem a používají pouze naše vlastní certifikované panely.

Výzkum dřevostaveb

Svůj druhý soukromý dům jsem doslova prošpikoval různými čidly a senzory, které monitorují chování domu v průběhu celého roku. Ve spolupráci s centrem AdMas při fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně sledujeme nejen vytápění, ale i kvalitu ovzduší, koncentraci oxidu uhličitého, vlhkost uvnitř panelů, v malbě, na fasádě… Máme tak možnost reálně posoudit kombinaci užitých materiálů ve skladbě na domě, ve kterém se skutečně žije a v případě nepříznivých výsledků můžeme zasáhnout. K takovému kroku jsme však dosud nemuseli přistoupit.

 

Call Now ButtonZavolejte nám!